Mali stanovi na dobrim lokacijama postižu vrtoglave iznose

Na tržištu nekretnina u Hrvatskoj zadnjih par mjeseci osjećamo blagu stagnaciju, ali stručnjaci tvrde da je tržište i dalje vrlo aktivno. Potražnja za stanovima u novogradnji i stanovima od oko 70 metara kvadratnih u većim gradovima ili na dobrim lokacijama, koji su konstantno deficitarni na tržištu, ne smanjuje se.

Razgovarali smo s Martinom Naletilić, licenciranom agenticom za nekretnine u agenciji Sky Nekretnine, koja je za Financije.hr rekla da se osjeća blagi pad potražnje kod stranih kupaca, ali smatra da je to zbog trenutačne ekonomske situacije u zemljama iz kojih dolaze.

Otkrila nam je da u sljedećih šest mjeseci ne očekuje značajne promjene po pitanju cijena nekretnina, nego nastavak već započete stagnacije, odnosno fiksiranja cijena.

Mnogi kupci nisu sigurni u kakve nekretnine je najbolje ulagati i trebaju li u njih uopće ulagati. Naletilić savjetuje da je dobro ulagati u nekretnine na atraktivnoj lokaciji ili onoj koja ima potencijal to postati u skoroj budućnosti.

“Ako samostalno raspolažete određenom svotom novca, a financijskim izračunom dođete do zaključka da ćete investiciju isplatiti u optimalnom roku, ulaganje u nekretninu apsolutno je mudar potez”, rekla je i dodala da treba gledati koliko je neka lokacija privlačna određenoj skupini ljudi (studentima, turistima, radnicima…) ako razmišljate o najmu.

Pri odabiru nekretnine za stanovanje bitno je voditi računa i o osobnim potrebama, koliko su blizu bitne lokacije (javni prijevoz, dom zdravlja, zelene površine), razina buke i kakav je raspored prostorija.

Što se tiče cijena po lokacijama, istraživanja provedena za 2022. godinu pokazala su da su najskuplje cijene kvadrata u Rovinju, Opatiji, Dubrovniku i Splitu. No, kakve nekretnine postižu najbolje cijene?

“Ako uspoređujemo cijenu kvadrata, mali stanovi na dobrim lokacijama postižu vrtoglave iznose u odnosu na nekretnine veće kvadrature ili u odnosu na nekretnine na manje atraktivnim lokacijama. Luksuzne nekretnine, stanovi i urbane vile, su naravno zasebna kategorija”, kazala je Naletilić.

Iz Sky Nekretnina rekli su nam da je pri prodaji nekretnina bitno pratiti tržište i ne pretjerivati s nerealnim iznosima ako nekretninu želite prodati u optimalnom vremenskom razdoblju.

Naletilić kaže da je zamjetan konstantan deficit stanova u novogradnji, dakle potražnja koja premašuje ponudu, što posljedično utječe i na rast cijena nekretnina u novogradnji. No, troškovi gradnje u zadnjih šest mjeseci nisu u porastu.

Destatis je u listopadu objavio kako se broj izdanih dozvola za gradnju stanova u Njemačkoj smanjio za 28 posto u prvih osam mjeseci 2023. i ukazao na više troškove gradnje te lošije uvjete financiranja. Naletilić nam je objasnila može li takva situacija u Njemačkoj utjecati na Hrvatsku.

“Situacija na međunarodnom tržištu sigurno se u određenoj mjeri prelijeva i na hrvatsko tržište. Iako nismo imuni na promjene, ne smijemo zanemariti određene specifičnosti hrvatskog tržišta zbog kojih minimalno osjećamo krizu koja se dogodila u većini ostalih zemalja EU i šire”, rekla je agentica za nekretnine.

“Ulazak u eurozonu i Schengen i pojačan interes stranih kupaca u zadnjih godinu dana hrvatsko su tržište nekretnina donekle zaštitili od krize koja je nastupila u ostalim zemljama te su minorizirali negativne trendove koji su se pojavili na tržištu nekretnina u većini drugih zemalja”, dodala je.

Autor: Financije.hr